вторник, 31 мая 2016 г.

"ყიყლიყო"

 
ფრაგმენტები გაკვეთილიდან
 რესურსები:









   









































 გაკვეთილის გეგმა



გაკვეთილის მთავარი თემა
“ყიყლიყო” ( ინტეგრირებული: ბუნება, ხელოვნება)
სწავლების საფეხური
მეორე კლასი ნ. ნონიაშვილი
მოსწავლეთა პროფილი
12.   
გაკვეთილის მიზნები და შედეგები
კითხვის უნარის გავარჯიშება - შეძლოს შინაარსობრივად დატვირთული ქვეტექსტების შემცველი მხტვრული ტექსტის წაკითხვა და გაგება.
ზეპირმეტყველების უნარის გავარჯიშება.
მეხსიერებისა და ყურადღების გავარჯიშება - შეძლოს გამოცანების ამოცნობას, მცირე ტექსტის შედგენას .
წინასწარი ცოდნა
მოსწავლეებმა მეტ-ნაკლებად იციან შინაური და გარეული ფრინველების შესახებ. ისინი ერთმანეთისაგან გაარჩევენ შინაურ და გარეულ ფრინველებს, რაც ხელს შეუწყობს ამ გაკვეთილის წარმატებით ჩატარებას.იციან ფერების წარმოშობის ისტორია (ზღაპარი), მთავარი და მიღებული ფერები
შეფასების საგანი და პროცედურები
მუშაობა წყვილებში
  1. აქტივობა:
ბარათებზე დაწერილი გამოცანების ამოცნობა, კლიპის ჩვენება,
  1. აქტივობა:
მამლის აღწერა, მისი ნიშან-თვისებების ჩამოყალიბება, მისი როლი და მნშვნელობა ბუნებასა და ადამიანი ცხოვრებაში
3. აქტივობა:
ფერადი და უფერული მამლების შედარება, მცირე ტექსტის შეთხზვა “ფერადი და უფერული მამალი”, პრეზენტაცია.
4. აქტივობა:
ნასწავლი ტექსტის გახსენება “ფერადოვანი ქალაქის ამბები”,
მიღებული და ძირითადი ფერები, საუბარი ფერებზე: “რომელი ფერებით შევღებოთ მამალი?”
5 .აქტივობა:
ტექსტის გაცნობა, ანალიზი, კითხვა,სიტყვის სკივრი, კითხვებზე პასუხი, დავალება
სასწავლო მასალა და ტექნიკური რესურსები
ფურცელი, ფერადი ფანქრები, სახელმძღვანელო.
წინდაწინ გამზადებული ბარათები, მამლის სურათები, საწერი კალამი. პროექტორი, კომპიუტერი

воскресенье, 22 мая 2016 г.

პროექტი "ჭრიჭინა"


  რესურსები: კლიპები







 გაკვეთილის გეგმა


განსახორციელებელიმეთოდის დასახელება
პროექტი:  ჭრიჭინა      ( „ჭრიჭინა და ჭიანჭველა“ , „დროის ფასი“, „ჭრიჭინა“)
სამიზნე ჯგუფი
II  კლასი. პედაგოგი: ნ.ნონიაშვილი
მოსწავლეთა რაოდენობა
12
განსაკუთრებულიმიდგომების,საჭიროებების მქონემოსწავლეთარაოდენობა დაპროფილი
არა
მეთოდის მნიშვნელობა
ხელს უწყობს მოსწავლეებში კითხვის უნარის გაუმჯობესებას, სწორი მეტყველების ჩამოყალიბებას, წიგნის სიყვარულს, ქართული და მსოფლიო ლიტერატურის გაცნობას.
სამიზნე  უნარები კითხვის  ასპექტების მიხედვით
ტექსტის  მახასიათებლების  ცოდნა;  გამართული  კითხვა;ლექსიკური  მარაგის გამდიდრება; გაგება-გააზრებას; კითხვის ტექნიკის  გავარჯიშება; ტექსტიდან მთლიანი სიტყვის ამოკითხვა;წაკითხულიდან აზრის გამოტანა; საკუთარი დამოკიდებულების გამოხატვა წაკითხულის მიმართ; ტექსტის მთლიანობაში აღქმა;ინოვაციური  მეთოდის   დანერგვა  სასწავლო  პროცესში; მოსწავლეთა  კომპეტენციების  განვითარება.
მისაღწევი  შედეგები
მოსწავლე   შეძლებს  მოისმინოს,  ადეკვატურად  აღიქვას  და გადმოსცეს  მარტივი  ინფორმაცია  მისთვის  ნაცნობ  თემაზე  და გამოხატოს  თავისი  დამოკიდებულება  წაკითხულის მიმართ;    მოსწავლეები თეორიულ  ცოდნას  პრაქტიკაში გამოიყენებენ;  მოხდება ტექსტიდან მთლიანი სიტყვის ამოკითხვა;წაკითხულიდან აზრის გამოტანა; ტექსტის მთლიანობაში აღქმა;ჩამოყალიბდება  აქტიურ  მკითხველად;  ხელი  შეეწყობა ინოვაციური  მეთოდების  დანერგვას;  მოსწავლეთა კომპეტენციების  განვითარებას.  
განვითარების ეტაპები
კლასი დაყოფილი იყო სამ ჯგუფად,  
პირველი ჯგუფი  მუშაობდა :ჭაბუა ამირეჯიბის  „ დროის ფასი“
  •  მთლიანობითი კითხვა, რომელიც წინ უსწრებს ანალიზს.
  •  მთლიანი ტექსტის დასწავლა თხრობა.
  •  მოქმედი გმირების დახასიეთება, კარგი და ცუდი ჩვევები
  •  კითხვებზე პასუხის გაცემა, ტექსტის ანალიზი
მეორე ჯგუფი:  ივანე კრილოვის „ ჭრიჭინა და ჭიანჭველა“
  •  ტექსტის დასწავლა,
  •  როლების დანაწილებით ტექსტის წაკითხვა, კლიპის გახმოვანება
  •  ტექსტის ანალიზი, მოქმედი გმირების დახასიეთება
  • საპირისპირო და მსგავსი მნიშვნელობის სიტყვების მოძებნა
·               მესამე ჯგუფი: იაკობ გოგებაშვილის „ჭრიჭინა“
  •   სიტყვებად დაჭრილი წინადადებების აწყობა და მიღებული ტექსტის წაკითხვა
  •  კითხვების დასმა მასწავლებლის მიერ მითითებულ სიტყვებზე.
  •  გოგებაშვილის ნაწარმოების გაანალიზება
    ბუნება და მეცნიერება. ჭრიჭინა, როგორც მავნე მწერი
  •  ჭრიჭინები და მათ სახეობები
  •  გამრავლება და მათ წინააღმდეგ ბრძოლა
  • ანალიზი: ჭრიჭინა, როგორც პინოქიოს სინდისი და მეგობარი
  •  კლიპის ჩვენება, როგორ გახდა ჭრიჭინა პინოქიოს სინდისი
  •  რჩევა-დარიგება ჭრიჭინას და ჭრიჭინას მსგავს ადამიანებს
  •  გაკვეთილის შეჯამება
აქტივობები: გრამატიკული სამუშაო  
  •  როგორია ფუძე?
  •  დასვით სასვენი ნიშნები
  •  იპოვეთ შეცდომა
  •  რას გამოხატავს წინადადება შინაარსის მიხედვით
  •  იპოვეთდაკარგული სიტყვები
საკლასო მენეჯმენტი
და საგანმანათლებლო რესურსები
აქტივობის ფორმატები, სურათები, სიტყვის სკივრი, სიტყვების ლოტო,  ბარათები,  მარკერი, წებო, კომპიუტერი, პროექტორი
ვადები/ხანგრძლივობა
აპრილი, მაისი